Важно е да сте наясно, че от вълнения килим не излиза самата купчина, а само остатъчните влакна. Същото свойство – “изпълзяване” от остатъчната купчина, притежават и килимите от вискоза. Този ефект ще изчезне след няколко месеца използване на килима. Нека разгледаме по-подробно материалите на влакната, използвани при производството на килимите.
Вълна като материал за изработване на килимите
Овчата вълна е най-традиционното влакно за производство на килими и мокети.
Австралия е най-големият производител на вълна в света. Но това важи само за вълната, използвана за тъкани за тапицерия и дрехи.
Вълната за килими се произвежда основно в Нова Зеландия и Обединеното кралство.
Качеството на вълната зависи от това от коя част на тялото на овцата е взета. Най-добрата козина е на раменете, най-лошата на задните крака. Освен това качеството зависи от вида на овцете (мерино, шевиот, хибрид и др.), тяхното здраве и хранене и климатичните условия, при които са отглеждани. Това е основният показател, който определя цената на килима.
Всичко това обяснява значението на внимателното сортиране на вълната (а това все още се извършва на ръка от местното население) преди по-нататъшна употреба. След сортиране вълната трябва да се почисти и изпере, за да се отстранят прах, мръсотия и естествени масла. Едва след това вълнените влакна могат да бъдат изпредени.
Какви са предимствата на вълнения килим:
- висока устойчивост на износване поради еластичността на влакната
- висока топло и звукоизолация
- овчата вълна съдържа ланолин, който има благоприятен ефект върху човешкото тяло
- пожарна безопасност
- издръжливост
Недостатъците на вълнения килим могат да бъдат:
- висока цена
- чувствителност към натрупване на статичен заряд
- ниска устойчивост на петна
- чувствителност към плесени и молци
- може да причини алергии
Във времето производителите на килими се научиха частично да компенсират тези недостатъци, като използват специални импрегнации против мръсотия, антистатични и против молци.
Вълнените килими, за разлика от синтетичните, са трудни за оцветяване, така че вълнените килими са предимно естествени, спокойни тонове.